Jaké jsou rozdíly mezi vrtacím, sekacím, bouracím či kombinovaným kladivem?

Kde už nestačí obyčejná vrtačka, je třeba sáhnout po elektrickém nebo akumulátorovém kladivu. Elektropneumatická vrtací, sekací, bourací či kombinovaná kladiva jsou využívaná v mnoha profesích. Nezáleží přitom jestli jste domácí kutil nebo profesionál. Elektrické nebo akumulátorové kladivo najde využití tam, kde je potřeba práce se zdivem, zvládne bez sebemenšího zaváhání také vrtání a sekání do betonu, cihly nebo kamene a v neposlední řadě i bourací práce.

Rozdělení elektropneumatických kladiv

Vrtací kladiva

Slouží k vrtání do betonu, zdiva nebo kamene. Fungují podobně jako vrtačky s příklepem, který však má u kladiv, díky pneumatickému mechanismu, mnohem větší sílu. Elektropneumatické kladivo pomáhá vrtáku projít tvrdším materiálem. Zároveň mívají možnost příklep vypnout a vrtat běžným způsobem. Pokud chcete použít vrtací kladivo místo vrtačky, měli byste využít sklíčidlový adaptér, ani pak ale nedosáhnete ideálního výsledku, bude totiž díky svým menším otáčkám pomalejší, ne tak přesné a obecně bude práce méně efektivní.

  • Vyrábí se nejčastěji s upínáním typu SDS-Plus (SDS+).
  • Zpravidla mají nižší počet otáček než samotné vrtačky (kolem 1000 ot/min)
  • Na rozdíl od vrtaček je můžete bez obav použít na vrtání do betonu nebo pro míchání barev či stavebních hmot
  • Mají pneumatický příklep, který ke své práci využívá vzduchový píst

Sekací kladiva

Sekací kladiva jsou vhodná pro vysekávání drážek do zdi, odsekávání obkladů nebo dlažby. 

  • Využívají celý výkon motoru výhradně k úderu
  • Na rozdíl od vrtací varianty nerotují - pouze sekají
  • Jsou ideální pro lehčí demolice nebo k odstranění omítky či obkladaček
  • Mohou být součástí kombinovaných kladiv

Bourací kladiva

Bourací kladiva jsou určena pro těžké demoliční práce či prorážení tvrdých materiálů. U nich se nejčastěji využívá upínání SDSmax.

  • Jsou nejtěžší variantou a mohou vážit i více než 25 kg
  • Hmotnost mimo jiné určuje, jaké práce si můžete dovolit
  • Např. vysekávání drážek, odsekávání betonu a náročnější demoliční práce
  • Právě bourání je doménou těchto přístrojů, protože nevytváří rotační pohyb

Kombinovaná kladiva

Kombinovaná kladiva dokážou vrtat a zároveň vypnout otáčky a tím umožňují sekání. Takže můžete vysekat drážku pro kabel, nebo vysekat otvor ve zdi. Pokud však požadujete výkonný stroj pro náročnější práce, bude lepší volbou sekací nebo vrtací kladivo - ne kombinace, ta je „pouze“ rozumným kompromisem.

  • Umožňují v jednom přístroji vrtání i sekání
  • Možná je také pouze rotace, když chcete kladivo použít např. jako míchadlo

Parametry

Příkon a výkon

Velikou roli při výběru kladiva hraje jeho příkon, jenž by se měl, v kategorii 2-kilových kladiv, pohybovat okolo hranice 800 W. Samozřejmě je třeba zvažovat také hmotnost stroje, která je u kladiv s větším příkonem vyšší.

Kladiva s nižším výkonem nedokážou vyvinout dostatečnou sílu úderu, odvedou tak horší práci v porovnání s vrtačkami. Jejich výhodou může být pouze nízká hmotnost. Ideální příkon se bude pohybovat nad 1000 W, pak budete mít jistotu, že s ním zvládnete všechny potřebné domácí práce.

  • Stroje pro náročnější práci budou mít příkon 1000 - 1900 W
  • Poloprofesionální stroje si budou držet příkon 1900 W i více, poradí si s materiály, jako je mramor nebo železobeton
  • Příkon je energie, kterou stroj potřebuje ke svému chodu a udává se ve wattech (W)
  • Výkon je energie, kterou stroj reálně vykonává. Hodnoty výkonu jsou vždy nižší, protože část energie se „ztratí“ na provoz stroje

Síla (energie) úderu

Síla (energie) úderu určuje, s jak tvrdými materiály budete schopni pracovat a jak velký otvor do nich dokážete vyvrtat. Do cihel vám postačí síla úderu 1,5 J, pro vrtání do panelu je však vhodné volit úder 2,5-3 J. Pro sekací nebo dokonce demoliční práce je nezbytné vybírat mezi kladivy s několika násobně silnějším úderem.

  • Údaj se udává v joulech (J)
  • Nenajdete ho u vrtacích kladiv, která nedávají úder
  • Sekací a bourací kladiva by měla začínat na hodnotě kolem 5 J, i tato hodnota ale znamená pouze lehčí práce a drážkování
  • 15-20 J už vám poskytne dostatečný výkon na rozsáhlejší bourací práce
  • Cokoliv nad 30 J už znamená silný bourací stroj

Počet úderů za minutu

Na trhu najdete stroje s počtem od 1000 po 6000 úderů/min. Nejčastěji se setkáte s hodnotou cca 4500 úderů/min. Tyto hodnoty se udávají tzv. naprázdno bez odporu.

Typ upínání

V nabídce najdete především 2 druhy upínání: SDS-Plus a SDS-Max. SDS-Plus najdete nejčastěji u levnějších a hobby modelů. Jeho výhodou je dlouhá životnost a možnost vkládat do upínáků různé druhy sekáčů, což zvyšuje využitelnost kladiva. Zároveň je cena vrtáků a sekáčů nižší. SDS-Max je spojeno s dražšími přístroji a v podstatě eliminuje negativa předchozí varianty, jako např. omezenější přenos energie. I zde je možné používat různé sekáče a můžete se setkat i s upínáním pomocí šestihranu. Takové upnutí je ruční.

Hmotnost

Zde hraje hmotnost poměrně značnou roli. Neovlivňuje pouze náročnost práce, ale určuje využití kladiva pro různé činnosti. S lehkým kladivem (váha okolo 2 kg) si krásně poradíte s vrtáním do cihel, betonu. Vyšší váhové kategorie jsou vhodné pro vrtání děr velkých průměrů.

Pokud narazíte na model lehčí než 3 kg, půjde jistě o hobby model pro nenáročné úkoly. Obecně platí, že čím větší hmotnost, tím náročnější podmínky kladivo zvládne. Tím více také obsahuje kovových součástek na úkor plastových. Standardem bude váha od 3 kg v případě hobby vrtacích kladiv, až po 11 kg vážící stroje vhodné na stavbu a náročné práce. U profesionálních bouracích strojů však není výjimkou hmotnost kolem 20 kg a více.

Hlučnost

Elektrická vrtací kladiva nebudou výrazně hlučnější než vrtačky. Do výsledné úrovně hluku vstupuje kvalita motoru, odhlučnění nebo vrchní materiály, které mohou hluk omezit. Vrtání s příklepem je samozřejmě o něco hlasitější než klasické vrtání. Co se bourání týče, jde i o bouraný materiál. Čím bude tvrdší, tím hlučnější bude provoz. Průměrné hodnoty hluku se mohou pohybovat kolem 100 dB, proto byste měli používat kvalitní sluchátka.

Konstrukce

Elektropneumatická kladiva nižší váhové třídy jsou obvykle konstruována buď s motorem v ose vrtání, nebo jej mají umístěn kolmo dolů. Ty mají výhodu kratší konstrukce a lepšího vyvážení, jsou však dražší. Komfort při práci je také velmi důležitý, proto vybírejte pneumatické kladivo, jež vám padne dobře do ruky. Pokud budete s kladivem pracovat v delších časových úsecích, je vhodné zvolit kladivo s odpruženou zadní rukojetí, která výrazně snižuje vibrace a chrání tím vaše zdraví.

Dodatečné funkce a příslušenství

Výměnné sklíčidlo u vrtacích a kombinovaných kladiv rozšiřuje možnosti využití stroje i na vrtání běžnými vrtáky s válcovou stopkou. Možnost připojení odsávání snižuje prašnost při práci, čímž chrání vaše zdraví a šetří čas nutný na případný úklid. Signalizace stavu opotřebení uhlíků vás informuje o nutnosti vyhledat servis.

Možnost výměny upínáku

Některé stroje umožňují vyměnit upínák, sekací kladivo tak jednoduše změníte na vrtací.

Připojení odsávání

Při vrtání, sekání a bourání se tvoří množství prachu. Kromě nepořádku je samozřejmě práce v prašném prostředí nepříjemná a nebezpečná pro vaše zdraví. Tuto situaci řeší odsávání, které připojíte přímo ke kladivu.

Nastavení otáček a počtu příklepů

Ať už budete měnit počet otáček, nebo příklepů, vždy by to mělo být v závislosti na typu materiálu. Zároveň platí, že čím tvrdší je vrtaný materiál, tím nižší by měly být otáčky nebo právě počet příklepů.

Rychloupínák

Jde o stále populárnější řešení, kdy místo utahování kličkou snadno zacvaknete vámi vybraný vrták do vrtací hlavy.

Indikátor opotřebení uhlíků

Tuto funkci nebudete řešit, pokud má vaše kladivo moderní bezuhlíkový motor. V opačném případě by vás funkce měla zajímat, protože např. u bouracích modelů se uhlíky opotřebovávají poměrně rychle. Stroj může být vybaven indikátorem jejich opotřebení a vy budete vždy vědět, kdy je nutná výměna.

Tlumení vibrací

Výkonné stroje při práci vytváří množství vibrací. Proto je důležité jejich tlumení. Buď mechanické, nebo prostřednictvím materiálů na povrchu kladiva.

Doplňková výbava

Značkové a kvalitní přístroje se poznají i podle množství dalšího příslušenství. Mezi ním mohou být např. přídavné rukojeti pro lepší ergonomii. Pro snadné přenášení nářadí je ideální kufr, kam uložíte i vrtáky nebo sekáče. Ty mohou být různě velké a je důležité, abyste měli specifické sekáče pro konkrétní práci nebo materiál, nikoliv jeden univerzální sekáč.

Rady na závěr

Správné použití elektrického kladiva

  • Vždy používejte vhodný typ vrtáku pro konkrétní materiál.
  • Před začátkem práce očistěte stopku vrtáku a zlehka ji potřete např. vazelínou.
  • Tužkou označte místo, kde budete vrtat. Případně prověřte, zda na daném místě není elektrické vedení.
  • V konkrétním místě udělejte důlek, aby vám vrták „neběhal“ po zdi. Vždy vrtejte kolmo na zeď. Kladivo uchopte pokud možno vždy oběma rukama.
  • Při vrtání nebo sekání na kladivo nikdy netlačte. Čím silněji byste tlačili, tím menší by byla síla pístu.
  • Dodržujte pravidelné pauzy potřebné k ochlazení vrtáku. Zároveň odstraňte materiál z vrtaného otvoru.
  • Pozor, aby se vrták nevzpříčil v díře. Pokud by se tak stalo, vrták by mohl rozkmitat celé kladivo a mohli byste se zranit.
  • Pokud budete vrtat hluboký otvor, předvrtejte si ho několika kratšími vrtáky – opět předejdete vzpříčení.
  • Sekáč by se neměl zaseknout příliš hluboko do materiálu. Při vyprošťování dejte pozor, aby nedošlo k poškození upínacího mechanismu.
  • Práce s kladivem je hlučnější, myslete proto na své sousedy.